Stopień naukowy doktora nauk farmaceutycznych

Gratulujemy Panu dr Adamowi Kasińskiemu

W dniu 11 października 2023 Pan Adam Kasiński uzyskał stopień naukowy doktora nauk farmaceutycznych.

Temat:

Hydrożelowe nośniki nanocząstek magnetycznych i cytostatyków – synteza, charakterystyka strukturalna, badania fizykochemiczne i aplikacyjne​.

Promotor:

prof. dr hab. inż. Marcin Sobczak

Promotor pomocniczy:

dr n. farm. Monika Zielińska-Pisklak

Recenzenci:

dr hab. Agnieszka Ewa Wiącek (Katedra Zjawisk Międzyfazowych, Instytut Nauk Chemicznych, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

prof. dr hab. Paweł Szymański  (Zakład Chemii Farmaceutycznej, Analizy Leków i Radiofarmacji, Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Opis:

W ramach pracy doktorskiej opracowano innowacyjne, biodegradowalne i wstrzykiwalne systemy terapeutyczne, uwalniające paklitaksel w sposób przedłużony i kontrolowany, wykorzystując technologię hydrożeli wrażliwych na bodźce termiczne i magnetyczne. Opracowane układy w temperaturze pokojowej występują w postaci płynnego zolu, natomiast w warunkach fizjologicznych tworzą półstały żel, będący nośnikiem substancji czynnej o aktywności przeciwnowotworowej. Ponadto w ramach projektu otrzymano nanocząstki tlenku żelaza o właściwościach magnetycznych (MIONs) i wprowadzono je do matrycy hydrożelowej; uzyskane w ten sposób systemy umożliwiają prowadzenie chemioterapii skojarzonej z hipertermią indukowaną magnetycznie, co zwiększa aktywność przeciwnowotworową układu w sposób synergistyczny.