Historia

Historia Jednostki sięga czasów przedwojennych, kiedy to w roku 1927 utworzono Międzywydziałową Katedrę i Zakład Chemii Analitycznej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszymi Kierownikami Jednostki byli prof. Jan Zalewski, a następnie prof. Adam Koss. W okresie II Wojny Światowej, ówczesna Kierownik Katedry, dr Waleria Janczak, organizowała tajne wykłady i zajęcia laboratoryjne.
W roku 1947 przekształcono MKiZChA w Katedrę i Zakład Chemii Nieorganicznej i Analitycznej, nad którą kierownictwo objęli kolejno: dr Waleria Janczak, doc. dr Halina Bronisz, a w 1961 roku – doc. dr Jerzy Chodkowski.
W roku 1970 przeniesiono KiZChNiA z ulicy Przemysłowej do nowego budynku przy ulicy Banacha. Kolejnymi Kierownikami Jednostki byli: prof. Wacław Kołodziejski, a następnie dr hab. Marcin Sobczak. W latach 2017 i 2018 w obrębie Katedry wydzielono: Zakład Chemii Analitycznej, Kierownikiem którego była dr hab. Joanna Kolmas oraz Zakład Chemii Biomateriałów, którego Kierownikiem był prof. Marcin Sobczak. W międzyczasie Jednostka zmieniła nazwę na Katedrę Chemii Analitycznej i Biomateriałów.
Od listopada 2022 roku Kierownikiem Jednostki jest dr hab. Edyta Pindelska, a Jednostka nosi obecnie nazwę Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej i Biomateriałów.